המפתח להצלחה: FA- Factory Automation!

 

בשנים האחרונות גוברת בענף המתכת לסוגיו הדרישה למערכות אוטומציה...

 

מאת: צביקה נמני - איש מכירות תחום עיבוד שבבי

בשנים האחרונות גוברת בענף המתכת לסוגיו הדרישה למערכות אוטומציה למגוון מכונות ה-CNC. בין אם מדובר באוטומציה פשוטה למכונה אחת ע"י רובוט, ובין אם מדובר במערכת גנטרי, המשלבת מספר מכונות יחדיו - המילה האחרונה היא FACTORY AUTOMATION) FA).

מגמה זו, המשתקפת בישראל ובעולם, נובעת מהצורך של מפעלים רבים לייעל ולארגן את מערך הייצור. האוטומציה עונה לצורך - היא מאפשרת למערכות לעבוד סביב השעון ולהגדיל את כמויות הייצור, וכל זאת - במפעל מסודר ויעיל להפליא.

חברת דירנית, שקראה את המפה, ביצעה בשנתיים האחרונות מספר פרויקטים של אוטומציה למפעלים שונים בארץ. הרפרטואר כולל פרויקט של אוטומציה מלאה לטעינה ופריקה של צינורות במשקל 300 ק"ג ואורך 3 מ' ע"ג מחרטה גדולה.

אוטומציה של מניפולטור, המסוגל לטעון ולפרוק חלקים של עד 30 ק"ג, נעשתה עבור לקוח המייצר חלקים לתחום התעופה, ובפרויקט אוטומציה נרחב ELBExpress, שהסתיים בימים אלו, חוברו 7 כרסומות OKUMA בעלות 5 צירים ומכונות מדידה CMM, ע"י רובוט גנטרי ראשי בעל 17 צירים. הרובוט טוען ופורק חלקים ממגשים קיימים, ומעביר מדגם מהחלקים הגמורים למכונת המדידה. זו מתקנת באופן ישיר לכל מכונה את הסטיות המתגלות - והרי לכם מערכת אוטומטית, שעובדת סביב השעון ודואגת לנהל ולתפעל את המפעל כמעט ללא מגע יד אדם.

לנוכח הצפי בתחום זה אורגנה מחדש המחלקה הטכנית של דירנית, והותאמה לתכנון וביצוע של אוטומציה למפעלים. המחלקה הינה יחידה עצמאית, המנוהלת ע "י צביקה נמני (22 שנה בדירנית, 9 מתוכן כמנהל השירות) ומאוישת בסגל מהנדסים והנדסאים. מדובר בצוות ותיק שתוגבר במהנדסים מתחום האוטומציה לקווי ייצור.

צוות זה, ביכולתו לספק מגוון פתרונות אוטומציה לכל דורש בשוק המתכת - החל מאוטומציה למכונת עיבוד שבבי אחת, דרך אוטומציה לטעינת ופריקת חומר גלם למכונות חיתוך בלייזר, ועד לאוטומציה עבור מספר מכונות המשולבות יחדיו. המחלקה ערוכה לתת פתרונות למכונות קיימות לצד ביצוע פרויקטים שלמים, הכוללים מכונות חדשות בשילוב כל סוג אוטומציה.

היום, יותר מאי פעם, דירנית תשמח להיענות לדרישות כל הלקוחות בארץ, לבדוק ולהתאים לכל אחד את הפתרון המשלים הטוב ביותר לתהליכי הייצור ולציוד הקיים במפעל.